projektowanie ogrodów radom grójec zakładanie ogrodu

Projektowanie ogrodów – trendy i podpowiedzi

Projektowanie i zakładanie ogrodów to teraz temat, który realizowany jest przez właścicieli działek jeszcze przed zamieszkaniem w nowym domu. Ogród powinien być bowiem spójny ze stylistyką wnętrza – mówi Milena Jarząbek-Oleksik, architektka krajobrazu.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • jak, zaprojektować ogród marzeń,
  • jakie są aktualne trendy w ogrodnictwie,
  • jak wygląda współpraca z projektantem ogrodów.

Czy zainteresowanie projektowaniem ogrodów rośnie?

Ostatnia dekada pokazała wciąż rosnące zainteresowanie projektowaniem ogrodów. Teraz bardzo często właściciele działek podchodzą do domu i ogrodu kompleksowo, czyli nie tylko zatrudniają projektanta wnętrz, ale również architekta krajobrazu, który aranżuje zieloną przestrzeń. Ogród powinien być spójny z wnętrzem domu.

Często też ogród tworzy się jeszcze przed wprowadzką. Jest to również głos rozsądku, bo w przeciwnym razie bardzo szybko niszczą się wnętrza, np. poprzez wnoszenie do środka żwiru.

Jakie są aktualnie trendy w projektowaniu ogrodów?

Nieważne czy to Radom czy Grójec – trendy w projektowaniu ogrodów są podobne. Na szczęście odchodzi się od sadzenia tui. Posiadacze ogrodów chcą mieć też bardziej zaaranżowaną część funkcjonalną i rekreacyjną działki. Nie wystarczy sam trawnik i kostka wokół domu.

Coraz więcej osób chciałoby mieć po prostu nowoczesny ogród. Nieco minimalistyczny. Choć ważne są elementy zaskoczenia w postaci małej architektury lub rzeźby.

Jeśli chodzi o nasadzenia, to cały czas królują trawy ozdobne i hortensje. W strefie rekreacyjnej coraz częściej pojawia się forma prostego, nowoczesnego paleniska.
Odchodzimy od tradycyjnych altan zastępując je pergolami. W takiej strefie naturalnie potrzebne są leżaki, ewentualnie basen. W wielu projektach rodzinnych pojawia się również kącik do zabaw, huśtawka, piaskownica, ale na taką strefę zazwyczaj nie wydziela się dużej powierzchni ogrodu.

Ciekawym trendem są warzywniaki w wysokich skrzyniach lub nowoczesne szklarnie. Chcemy mieć możliwość uprawiania warzyw na swoje potrzeby np. szczypiorku, pomidorków koktajlowych.

Kolejnym takim trendem w kierunku naturalności i ekologii jest rezygnowanie z agrowłókniny, którą zazwyczaj kładzie się pod trawnik, aby uniknąć chwastów. Właściciele działek mówią wprost, że nie chcą mieć folii w ogrodzie.

Z wolna widoczny jest też trend w ograniczaniu użycia kostki brukowej i betonu. Choć jak widzimy, zabetonowane ogrody spotykamy jeszcze dość często.

Klienci, dla których robię projekty ogrodów, czasami szukają zamienników dla betonu. W związku z tym, w ogrodach pojawia się więcej drewna np. pergole lub płyty drewniane. Właściciele ogrodów są świadomi tego, że drewno pracuje i niszczy się, ale nie boją się tego, bo chcą mieć bardziej naturalny ogród. Zastępowanie betonu drewnem prowadzi również do tego, że ziemia nie nagrzewa się tak szybko.

Jak zaprojektować ogród marzeń?

To wcale nie jest proste zadanie, ale jak najbardziej realne. Każdy ogród wbrew pozorom jest inny. Trzeba wsłuchać się w potrzeby klienta, ale też umieć mu doradzić. Niektórzy będą zachwycać się ogrodem, który się przebarwia o różnych porach roku, a ktoś inny pójdzie w minimalizm.

Klienci chcą kompleksowych projektów ze strefą użytkową i relaksacyjną. Wielu też marzy o bezobsługowym ogrodzie, czyli takim, który wymaga mało zaangażowania. Ma być wygodnie i jak najmniej koszenia.

Ważne jest to, by połączyć styl wnętrza domu i ogrodu. Jeżeli wnętrze jest w stylu nowoczesnym, to ogród też tak projektujemy.
Ogród nie może kłócić się z otoczeniem. Jeśli obok mamy las albo łąkę, to nie róbmy sztucznych form. Bo taki ogród jest oderwany od rzeczywistości. Musimy zwrócić uwagę na podłoże, bo każda roślina lubi coś innego. Jeżeli działka jest w otoczeniu nowoczesnych bloków, to warto zaprojektować też nowoczesny geometryczny ogród, spójny z resztą działek.

Jak projektować ogrody na osiedlach mieszkaniowych i przy firmach?

Przestrzeń osiedlowa jest bardziej geometryczna, uporządkowana i bardzo ważna jest tu funkcjonalność. Gatunki roślin, które wybierzemy powinny być odporne na zanieczyszczenia. Taka zieleń zimą narażona jest na sól lub przypadkowe kontakty ze zwierzętami. Trzeba to wszystko wziąć pod uwagę.

Zieleń przy firmie to nadal funkcjonalny ogród, jak najmniej wymagający koszenia, w dużej mierze złożony z roślin, które zielone są cały rok. W takich firmowych ogrodach stosuje się też pnącza lub ogrody wertykalne.

Jak wygląda współpraca z projektantem ogrodów?

Kontaktuję się telefonicznie z klientem i rozmawiamy na temat projektu, przedstawiam też warunki finansowe. Jeżeli odpowiadają one klientowi, to wówczas jadę na działkę.

Właściciel ogrodu mówi mi, jakie ma wyobrażenia, ustalamy szczegóły. Ja wykonuję pomiary, inwentaryzację. Korzystając z mapki zagospodarowania terenu tworzę dwie koncepcje ogrodu. Klient wybiera np. jedną, czasami łączymy je albo nanosimy zmiany.
Czas przygotowania projektu to 3-5 tygodni. Ważny jest oczywiście czas akceptacji, ewentualnych zmian. Jeżeli ktoś zażyczy sobie wizualizację 3D to potrzebuję dwóch tygodni na jej przygotowanie, choć trzeba dodać, że taka wizualizacja nie jest konieczna, by zacząć pracę nad ogrodem. Jeśli wszystko idzie sprawnie, to przygotowanie ostatecznej wersji koncepcji ogrodu zajmuje około 6 tygodni.

Później taki projekt trafia do klienta i do wykonawców, którzy zajmują się kompleksowym wykonaniem ogrodów.

ZADZWOŃ TERAZ